دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱/۲۹/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۴۵۵۸۲
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ساعت ۱۳:۵۳

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| افزایش مراجعه به مراکز درمانی در برخی شهرستان‌ها / دیروز کمترین نرخ ابتلا در سه‌ماه گذشته / رعایت پروتکل‌ها الزامی + نقشه و نمودار

گروه استان‌ها ـ درحالی که روز گذشته کمترین نرخ ابتلای روزانه در سه ماه گذشته به ثبت رسید برخی کارشناسان نگران افزایش مراجعه بیماران به مراکز درمانی در برخی شهرستان‌ها هستند.
جدیدترین اخبار کرونا در ایران| افزایش مراجعه به مراکز درمانی در برخی شهرستان‌ها / دیروز کمترین نرخ ابتلا در سه‌ماه گذشته / رعایت پروتکل‌ها الزامی + نقشه و نمودار,
به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، در شرایطی که روز گذشته در هفته پایانی مهر 1400 کمترین نرخ ابتلای روزانه نسبت به سه ماه گذشته ثبت شد برخی کارشناسان با اشاره به روند افزایشی مراجعه به مراکز درمانی در برخی شهرستان‌ها نسبت به عادی انگاری هموطنان ابراز نگرانی می‌کنند.

در این زمینه کارشناسان با اشاره به روند افزایشی نرخ ابتلا و مراجعه سرپایی به مراکز درمانی در برخی شهرستان‌ها تاکید می‌کنند این روند نشانه‌ای از احتمال آغاز خوشه‌های ابتلای خانوادگی در آینده نزدیک است و این اتفاق می‌تواند زنجیره ابتلا را دوباره فعال کرده و به دلیل سطح پایین رعایت پروتکل‌های بهداشتی زمینه ایرانگردی دوباره ویروس منحوس آغاز شود.

این گروه تاکید می‌کنند کلونی‌های جمعیتی به‌خصوص در شهرستان‌های صنعتی یا گردشگر‌پذیر هم اکنون می‌تواند پاشنه آشیل شکست زنجیره ابتلا در این مناطق باشد که شعله‌ور شدن بیماری در این مراکز سایر بخش‌ها را هم آلوده می‌کند که تجارب و بررسی‌های انجام شده در روند آغاز همه‌گیری در پیک‌های گذشته نشان داده در کلان‌شهرها فقط 4 روز زمان لازم است تا شهرستان‌های اطراف نیز در وضعیت بحرانی قرار گیرند که نمونه بارز آن را می‌توان در کلانشهر تهران و کرج دید.

به گفته کارشناسان این تجارب اکنون با قوت گرفتن احتمال آغاز پیک ششم نباید عامل اشتباه محاسباتی از سوی هموطنان و البته مسئولان باشد که حتی سطح بالای واکسیناسیون نمی‌تواند از تبعات آن کاسته و هزینه‌های کمتری به کشورمان تحمیل کند بنابراین بهترین راهکار و البته موثرترین راهکار برای مدیریت کم هزینه پیک ششم که درحال نزدیک شدن به آن هستیم مشارکت در واکسیناسیون عمومی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم است.

این گروه تاکید می‌کنند مسئولان وزارت بهداشت با توجه به رفتارشناسی ویروس در پیک‌های گذشته تدابیر مثبتی برای مقابله با  پیک ششم اندیشیده‌اند و همزمان با سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون در تلاش هستند مدیریت قرنطینه هوشمند را اجرایی کنند که توفیق و دستیابی به اهداف تعیین شده از این پس دقیقاً بستگی به همراه کامل هموطنان با سیاست‌های اتخاذ شده مسئولان دارد.

کارشناسان همچنین معتقدند کاهش تدریجی محدودیت‌ها و نزدیک شدن زندگی مردم به شرایط عادی‌تر دقیقاً در راستای همین سیاست‌ها خواهد بود از این رو اگر بگوییم پاشنه آشیل کاهش هزینه‌های مدیریت پیک‌های بعدی از این پس تنها همراهی و مشارکت حداکثری مردم است دور از واقعیت نیست.

این گروه می‌گویند: کاهش تدریجی دمای هوا و حضور جمعیت زیاد در فضای بسته با درنظر گرفتن بازگشت کارکنان و کارگران به محل کارشان می‌تواند در بسیاری از نقاط دردسرساز باشد به این دلیل که آمارها نشان می‌دهد سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم به سطوح غیرقابل تصویری در شرایط فعلی نزول کرده که باید در این زمینه هموطنان تجدید نظر داشته باشند.

کارشناسان تاکید می‌کنند  وسایل حمل و نقل عمومی و همچنین عدم تهویه مناسب هوا در ادارات، مراکز خرید، کارگاه‌ها و ... همه و همه مواردی هستند که می‌تواند یکباره روند نزولی فعلی را در جهت مخالف شدت بخشیده و مشکلات متعددی به کادر درمان تحمیل کند تا دوباره شاهد افزایش موارد فوتی یا گرفتاری مردم در سراسر کشورمان باشیم.

فرصت طلایی واکسیناسیون را از دست ندهید

در این زمینه وزیر بهداشت روز گذشته در دیدار خود با مراجع اظهار داشت: در برخی نقاط وضعیت واکسیناسیون مناسب؛ اما در برخی مناطق از جمله قم و برخی شهرستان‌های گردشگرپذیر که مسافرین زیادی به آنجا رفت و آمد دارند هنوز وضعیت واکسیناسیون قابل توجه نیست. نگرانیم که موج ششم بیماری شروع شود و مشکلاتی را برای مردم ایجاد کند.

بهرام عین اللهی همچنین با ورود حجم قابل توجهی از واکسن تا آبان 1400 گفت: تا 9 آبان ماه حدود 50 میلیون دُز واکسن کرونا وارد کشور می‌شود. خوشبختانه تولید واکسن داخلی هم مناسب، اما حجم تولیدات اندک است و نمی‌توانیم صبر کنیم تا تولیدات واکسن داخلی برسد؛ بنابراین با استفاده از امکانات ایجاد شده واکسن‌های وارداتی تلاش می‌کنیم سطح حداکثری واکسیناسیون را در کشور داشته باشیم و این فرصت طلایی را برای واکسیناسیون از دست نمی‌دهیم.

عین‌اللهی در ادامه تاکید کرد: بررسی‌ها به‌خصوص در بخش کادر درمان نشان داد که واکسیناسیون اثرگذاری بسیار بالایی در کاهش موارد فوتی و البته بیماری سخت ایجاد می‌کند  بنابراین هموطنان نباید نگران از این روند باشند چون تزریق واکسن ضامنی برای کاهش هزینه‌های پیک‌های بعدی است و مشارکت حداکثری مردم در آینده کمک قابل توجهی به مسئولان مربوطه و کادر درمان برای مدیریت همه‌گیری است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,


استان آذربایجان غربی/666 بستری مشکوک ثبت شد

جواد آقازاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته تعداد 666 نفر مشکوک به کرونا در استان شناسایی و بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی گفت: همچنین یک هزار و 403 نفر بستری سندروم حاد تنفسی و 46 نفر وصل به ونتیلاتور در بیمارستان‌های سطح استان ثبت شد.

وی بیان کرد: از سوی دیگر در شبانه روز گذشته 285 نفر در بخش آی سی یو در سراسر آذربایجان‌غربی بستری شدند.

آقازاده با اشاره به ابتلای 770 نفر دیگر در شبانه‌روز گذشته به کرونا افزود: تاکنون 293 هزار و 173 نفر به کروناویروس مبتلا شدند.

وی با اشاره به فوت 22 نفر دیگر در شبانه روز گذشته بر اثر کرونا اظهار داشت: کرونا تاکنون جان 6 هزار و 636 نفر از هم استانی‌ها را گرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی از واکسیناسیون 59 هزار و 150 نفر دیگر خبر داد و افزود: هم اکنون شمار واکسینه‌ها به دو میلیون و 758 هزار و 263 نفر رسید.

وی تصریح کرد: تاکنون یک میلیون و 937 هزار و 49 نفر دز اول و 821 هزار و 214 نفر دز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

استان اردبیل/ 80 درصد جمعیت استان واکسینه شدند

بهروز ندایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: خوشبختانه وضعیت کرونایی 6 شهرستان استان به رنگ آبی در آمده و 5 شهرستان دیگر نیز زرد است و باید همچنان از عادی انگاری پرهیز کنیم.

وی با بیان اینکه وضعیت کرونا در شرایط فعلی نیز شکننده است افزود: هر چند تعداد مراجعین سرپایی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به یک پنجم کاهش یافته است اما در پیک ششم انتشار ویروس بصورت گسترده پیش بینی شده و دامن کودکان و نوجوانان را نیز خواهد گرفت.

جانشین رییس ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا تصریح کرد: خوشبختانه تزریق واکسن دز سوم کادر درمان در برخی شهرها آغاز شده و باید تا ایمن سازی عمومی که حداقل85درصد از جمعیت واکسینه شوند، این روند ادامه پیدا کند و همچنین رعایت دستورالعمل های بهداشتی هم مورد توجه باشد. 

ندایی از مردم خواست که به نزدیکترین مرکز تجمیعی واکسیناسیون یا مراکز بهداشت مراجعه کرده ونسبت به دریافت واکسن اقدام کنند تا استان به یک ایمنی نسبی دست یابد.

معاون استاندار اردبیل گفت: 185 نفر بستری در بیمارستان ها گزارش شده که روند نزولی بستری ها مراجعین را در این دو هفته اخیر  شاهد هستیم که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

استان ایلام/ 141 بیمار جدید کرونایی در 24 ساعت گذشته شناسایی شدند

محمد کریمیان در گفت و گو با خبرنگار تسنیم  از ابتلای 100 نفر به کرونا در 24 ساعت اخیر در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی این استان خبر داد  و گفت: تاکنون تعداد 61 هزار و864 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان شناسایی شده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: طی 24 ساعت گذشته 100 مورد مثبت جدید بیماری کرونا و 2 مورد فوتی ناشی از آن در استان ثبت شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 141 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 14 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 60 هزار و 339 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته دو مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان یک مورد شهرستان ایلام و یک مورد مربوط به شهرستان دهلران گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون یک هزار و105 نفر بوده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان بوشهر/ بستری در بخش کرونایی مراکز درمانی 133 نفر شد

سعید کشمیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر از تزریق بیش از یک میلیون واکسن کرونا به جامعه هدف در استان بوشهر خبر داد و اظهار داشت: از این تعداد واکسن به بیش از 655 هزار نفر از  جامعه هدف گروه سنی بالای 12 سال تزریق شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه 41.5 درصد افراد بالای 12 سال استان هر 2 نوبت واکسن کرونا دریافت کرده‌اند گفت: تاکنون به بیش از  60 هزار دانش‌آموز استان بوشهر واکسن کرونا تزریق شده و این روند همچنان ادامه دارد.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر روند ابتلا به کرونا در استان کاهشی دانست و با اشاره به سیر نزولی بیماران بستری در بخش کرونایی مراکز درمانی استان خاطر نشان کرد: روز گذشته 38 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند و در مجموع اکنون بیماران بستری در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر 133 نفر است.

وی با اشاره به اینکه اکنون 21 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان بوشهر در حال درمان هستند، از وضعیت حاد 7 نفر از آنان خبر داد.

کشمیری به ثبت 3 مورد فوتی ناشی از کرونا در استان هم اشاره کرد و افزود: تعداد مبتلایان شناسایی شده کرونا در استان بوشهر به 87 هزار نفر و تعداد قربانیان به یک‌هزار و 987 نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: در شبانه‌روز گذشته 34 بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 13 نفر به طور حتم کرونا داشتند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر به وضعیت رنگ‌بندی کرونایی شهرستان‌های استان پرداخت و تصریح کرد: اکنون 5 شهرستان آبی و 5 شهرستان دیگر بر اساس اعلام آخرین رنگ‌بندی در شرایط زرد هستند.

وی بیان کرد: شهرستان‌های 5 گانه جم، دشتستان، دیر، کنگان و گناوه در شرایط آبی و 5 شهرستان دیگر شامل بوشهر، تنگستان، دشتی، دیلم و عسلویه در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

استان خراسان جنوبی/ 106 بیمار کرونایی جدید شناسایی شدند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: روز گذشته از 201 آزمایش مولکولی تشخیص کرونا در استان 59 بیمار و از 294 آزمایش سریع 47 بیمار جدید شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 54 مورد از بیرجند، 1 مورد درمیان، 8 مورد زیرکوه، 3 مورد سرایان، 1 مورد سربیشه، 2 مورد طبس، 7 مورد فردوس، 29 مورد قاین و 1 مورد از نهبندان بودند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 181 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 84 نفر کرونا مثبتند، ادامه داد: از این تعداد 11 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 3نفر نامساعد است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: با فوت 3 بیمار دیگر در خراسان جنوبی تعداد فوتی‌های ناشی از این بیماری در استان به هزار و 173 نفر رسید.

وی یادآور شد: در ادامه عملیات واکسیناسیون تاکنون 463 هزار و 754 نفر دز اول و 232 هزار و 886 نفر دز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند که پوشش نوبت اول 70.3 درصد و پوشش نوبت دوم 35.3 درصد است.

استان خراسان رضوی/ احتمال اوج گیری موج ششم از شرق کشور

محمود شبستری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از مشهدمقدس اظهارداشت: ویروس کرونا تاکنون 45 جهش داشته که در موج چهارم نوع آلفای انگلیسی و در موج پنجم نوع دلتای هندی آن در خراسان رضوی غالب بود.

وی افزود: در صورت ورود موج ششم کرونا به خراسان رضوی، احتمال شیوع سویه "لامبدا" و "مو" که منشاء آنها آمریکای جنوبی است، وجود دارد.

شبستری تصریح کرد: احتمال اوج‌گیری موج ششم کرونا از شرق کشور وجود دارد و خراسان رضوی با توجه به رفت و آمدها در مناطق شرقی و جنوبی و همجواری با کشور افغانستان در معرض خطر است.

 وی گفت: روند کاهشی مبتلایان به کووید 19 در این استان ادامه دارد اما نگران ورود موج ششم کرونا در اواخر مهرماه هستیم چرا که عدم ورود به موج ششم کرونا، نیازمند مساعدت و کمک همگانی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پوشش فراگیر واکسیناسیون است.

شبستری گفت: با تدابیر انجام شده موج پنجم کرونا در خراسان رضوی که بیشترین تعداد ابتلا را در بین دیگر موج‌ها داشت، به خوبی مدیریت شد. امیدواریم که آحاد مردم با هوشیاری و رعایت کامل مسوولیت‌های اجتماعی خود، مانع شکل‌گیری ششمین موج هجوم ویروس کرونا در مشهد و خراسان رضوی شوند و کاهش روند ابتلا به بیماری کووید 19 و مرگ و میر ناشی از آن همچنان ادامه داشته باشد.  

استان خوزستان/ برای مقابله با پیک احتمالی کرونا شرایط مطلوبی داریم

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا استان خوزستان درباره مقابله با پیک بعدی کرونا  در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در اهواز؛ اظهار داشت: برای مقابله با کرونا علاوه بر واکسیناسیون نیاز به رعایت صدرصدی ضوابط بهداشتی هستیم.

 ولی‌الله حیاتی  افزود: در دستگاه های اجرایی باید علاوه برا انجام واکسیناسیون، به مساله اجرا و رعایت ضوابط بهداشتی تاکید شود و مانع از بی تفاوتی و ساده انگاری در این زمینه شود.

معاون امنیتی استانداری خوزستان گفت: برای اینکه مانع از شکل گیری پیک جدید شویم باید همچنان بر رعایت ضوابط بهداشتی تاکید کنیم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا خوزستان گفت: در حال حاضر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خوزستان 43 درصد شده که بسیار نگران‌کننده است لذا فرمانداران باید اکیپ‌ها و گشت‌های بازرسی خود را فعال کنند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی آبادان در بحث واکسیناسیون رتبه آخر کشور را دارد افزود: این موضوع باعث کاهش رتبه استان خوزستان در واکسیناسیون شده لذا فرمانداران شادگان، آبادان و خرمشهر به همراه رییس دانشگاه علوم پزشکی آبادان باید اقدامات لازم در خصوص افزایش میزان واکسیناسیون را انجام دهند.

حیاتی با اشاره به مصوبه ضمانت اجرایی محدودیت‌های هوشمند در کشور گفت: موضوع برخورد با کارکنان اداراتی که تمایل به واکسن ندارند از 2 هفته قبل در خوزستان به تصویب رسید در حالی که امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شد.

فرهاد ابول‌نژادیان نیز در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در اهواز؛ اظهار داشت: سرعت واکسیناسیون در استان مناسب است و امیدواریم با حضور مناسب مردم میزان واکسیناسیون بیش از پیش افزایش یابد.

وی افزود: این احتمال وجود دارد که در ماه های آینده شاهد پیک جدید کرونا در استان و کشور باشیم که هشدارها وآمادگی های لازم برای مقابله با پیک جدید ایجاد شده است.

رئیس علوم پزشکی اهواز گفت: در زمینه تخت بیمارستانی و دارو ذخیره مناسبی در استان وجود دارد و نگرانی از این بابت نیست.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی درمانی برای مواجهه با پیک بعدی در استان خوزستان، افزود: در فاز نخست، 2 هزار تخت پیش‌بینی شده که این تعداد تا 3 هزار تخت قابل افزایش است. 400 تخت ICU نیز در فاز اول در نظر گرفته شده که این تعداد تا حدود 550 تخت قابل افزایش است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود پیک بعدی کرونا از هفته دوم آبان‌ماه به بعد رخ دهد.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان سمنان/ 21 بیمار جدید در مراکز درمانی بستری شدند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تا کنون 45 هزار و 213 بیمار مبتلا به کرونا مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی PCR در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده اند.
نوید دانائی با اشاره به تعداد افراد بستری شده با تشخیص قطعی بیماری کرونا گفت: در 24 ساعت گذشته تعداد 21 بیمار جدید مبتلا به کرونا در سمنان بستری شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اضافه کرد: در مجموع از ابتدای شیوع کرونا تا کنون تعداد 10 هزار و 35 نفر در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه بستری شدند.
دانائی به آمار افراد بهبود یافته از بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اشاره کرد و گفت: از ابتدای بروز بیماری کرونا تعداد هشت هزار و 786 نفر بهبود یافتند.
وی همچنین افزود: از ابتدای بیماری کرونا تا کنون نیز 35 هزار و 178 بیمار نیز به صورت سرپایی شناسایی شدند.

استان قزوین/ موارد ابتلای کرونا 128 درصد کاهش یافت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از کاهش 128 درصدی موارد قطعی ابتلای کرونایی خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 130 مورد قطعی ابتلای به کرونا در آزمایشگاه‌های منتخب کووید استان قزوین شناسایی شد که این آمار در مقایسه با روز گذشته 168 نفر کاهش یافته است.

پیمان نامدار اضافه کرد: با این وجود آمار موارد بستری‌های کرونایی روزانه 20 درصد افزایش یافته و در شبانه‌روز گذشته 73 بیمار کرونایی جدید به علت علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های قزوین بستری شدند که این آمار 13 نفر بیشتر از روز گذشته است.

وی همچنین به افزایش 6.5 درصدی آمار بیماران بدحال اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 33 بیمار کرونایی با حال وخیم در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های قزوین زیر دستگاه ونتیلاتور بستری هستند که این آمار در قیاس با روز قبل 2 نفر بیشتر شده است.

نامدار از کاهش 37.5 درصدی موارد مرگ‌ومیر هم خبر داد و گفت: در 24 ساعت گذشته 5 بیمار بدحال کرونایی به خاطر شدت علائم بیماری و ضعف مفرط جسمانی جان‌شان را از دست دادند که این آمار در مقایسه با روز گذشته 3 نفر کاهش یافته است.

دبیر ستاد مقابله با بیماری کرونای استان قزوین همچنین به کاهش 40 درصدی آمار بهبودیافتگان روزانه اشاره کرد و افزود: در شبانه‌روز اخیر 42 بیمار کرونایی با علائم قطعی نقاهت و بهبود از بیمارستان‌های استان بستری شدند که این آمار در قیاس با روز قبل 32 نفر کمتر شده است.

نامدار ادامه داد: در نهایت هم آمار کل بستری‌های فعلی کرونایی ما با 7.2 درصد افزایش به 354 نفر رسید که این آمار به دلیل کاهش محسوس آمار بهبودیافتگان 24 نفر از روز پیش بیشتر شده است. 

کاشان/ افزایش معنادار نرخ ابتلا

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 52 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد 36 بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و هشت بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء و هشت بیمار نیز در بیمارستان ثامن شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل سه و حداکثر 81 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیمار 38 و حداکثر 79 ساله به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 315 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 244 بیمار در شهرستان کاشان و 71 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران 83 بیمار به صورت موقت بستری هستند.

وی از بستری 33 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته متاسفانه سه خانم 52، 79 و 81 سال در شهرستان آران و بیدگل بر اثر کرونا جان خود را از دست داده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 162 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 394 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار و 152 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

استان کردستان/ مریوانی‌ها کمترین مشارکت در واکسیناسیون عمومی

ابراهیم قادری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  سنندج  به تشریح آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا در استان پرداخت و اظهار داشت: تاکنون یک میلیون و 170هزار دوز واکسن در استان تزریق شده که از این میزان 800هزار دوز نوبت اول بوده است.

وی با اشاره به اینکه 333 هزار دوز واکسن در مرکز استان کردستان تزریق شده است، افزود: از این تعداد، 230هزار دوز مربوط به شهروندانی است که برای نوبت اول مراجعه کرده‌اند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه 61.8 درصد جمعیت بالای 18سال در استان نوبت اول واکسیناسیون کووید19 را تزریق کرده‌اند، اذعان کرد: مریوان و دهگلان به ترتیب کمترین و بیشترین سهم این بخش را به خود اختصاص داده‌اند.

وی اعلام کرد: تاکنون 44.6 درصد از جمعیت بالای 18 ساله در شهرستان مریوان، 52.9 درصد سروآباد، 57.1 درصد کامیاران، 58.5 درصد سنندج، 62.1 درصد بانه، 66.9 درصد سقز، 67 درصد قروه، 74.3 درصد دیواندره، 81.8 درصد بیجار و 83.2 درصد دهگلان واکسن نوبت اول تزریق کرده‌اند.

قادری با بیان اینکه 45.8درصد جمعیت 12تا 18سال استان نیز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، گفت: تاکنون 25.5 درصد از این گروه سنی در مریوان، 34 درصد در سنندج، 47.8 درصد بانه، 51.3 درصد سقز، 53.5 درصد دهگلان، 54.2 کامیاران، 57.1 درصد سروآباد، 57.1 درصد قروه، 72.5 درصد دیواندره و 73.2 درصد در بیجار واکسن دریافت کرده‌اند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان واکسیناسیون را عقلانی‌ترین راه مقابله با کرونا دانست و تصریح کرد: شهروندان سنندج ضمن رعایت پروتکل‌‍‌های بهداشتی و استفاده از ماسک، برای پیشگیری از شیوع این ویروس منحوس و حفظ سلامت و جان خود و خانواده‌هایشان، برای تزریق واکسن اقدام کنند.

استان کرمان/ بستری‌های کرونا به مرز 300 نفر رسید

طبق آخرین رنگ‌بندی اعلام شده در حال حاضر 4 شهرستان استان در وضعیت آبی، 14 شهرستان در وضعیت زرد و 5 شهرستان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند، روند نزولی کرونا در استان کرمان نیز همچنان ادامه دارد و بستری‌های کرونا در بزرگترین استان کشور با 15 درصد کاهش نسبت به هفته قبل، به مرز 300 مورد نزدیک شده، با این وجود مسئولان استان، وضعیت موجود را شکننده می‌دانند و نگران عادی انگاری و شیوع مجدد کرونا کرونا هستند.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 304 مورد است اظهار داشت: از این تعداد 161 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 27 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 19 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 17 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 80 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 48 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 40 هزار و 756 مورد رسیده است.

وی به فوت 3 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 825 مورد رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان یک میلیون و 745 هزار و 746 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 828 هزار و 328 مورد است.

استان کرمانشاه / افزایش بستری بیماران کرونا

 به نظر می‌رسد استان کرمانشاه همچنان که در سراشیبی پیک پنجم کرونا قرار دارد به سمت قله پیک ششم کرونا تغییر جهت داده است که افزایش بستری بیماران کرونا در بیمارستان‌ها استان این خطر را گوشزد می‌کند.

به گفته استاندار کرمانشاه احتمال ورود استان به پیک ششم وجود دارد و از روز گذشته تعداد بیماران کرونای بستری در بیمارستان‌ها روند افزایشی یافته است که علت اصلی این پدیده بی‌توجهی مردم به رعایت دستورهای بهداشتی است.

براساس برآوردها استان کرمانشاه از لحاظ رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی جزو سه استان آخر کشور است که این موضوع هزینه‌های زیادی را برای استان در پی خواهد داشت و از سوی دیگر افراد بی‌رغبت به واکسیناسیون برای ایمنی اقدام نکرده‌اند.

استاندار کرمانشاه در این رابطه گفت که از جامعه هدف 68 درصد دوز اول و 42 درصد دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند که میانگین 55 درصد است و اگر می‌خواهیم به یک جامعه ایمن برسیم این میزان میانگین باید به80 درصد برسد.

کرمانشاه در کنار کردستان و آذربایجان غربی تنها استان‌های دارای شهرهای قرمز است و اکنون سه شهرستان در استان کرمانشاه در وضعیت قرمز کرونایی و نیمی از استان در وضعیت نارنجی قرار دارد که عدم رعایت دستورهای بهداشتی روزهای بهتری را نوید نمی‌دهد. 

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان گیلان/ 37 درصد جمعیت هدف هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کردند

383بیمار کرونایی در حال حاضر در بیمارستان‌های سراسر استان گیلان بستری هستند که از این تعداد 75 بیمار کرونایی در 24 ساعت گذشته به آمار بستری‌شدگان کرونایی در استان گیلان افزوده شده‌اند.

طبق آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان 73 بیمار کرونایی به دلیل دارا بودن علائم شدید بیماری و وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند و 11 نفر از این تعداد به تازگی به این بخش منتقل شدند.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان وضعیت 75 نفر از بیماران کرونایی وخیم گزارش شده است که البته تعداد بیماران بدحال ماه گذشته روند صعودی داشت اما به دنبال شتاب‌گیری واکسیناسیون در گیلان این تعداد رو به کاهش است.

براساس آخرین اعلام رنگ‌بندی کرونایی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دو شهرستان‌ املش و رضوانشهر در گیلان همانند هفته گذشته همچنان رنگ‌بندی آبی کرونایی و مابقی شهرستان‌های استان نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد.

با شتاب‌گیری روند واکسیناسیون در گیلان هم‌اکنون 83 درصد جمعیت بالای 12 سال در استان دز نخست واکسن کرونا و 37.5 درصد این جامعه هدف هر دو دز واکسن را دریافت کرده‌اند و گیلان سعی دارد به رتبه نخست واکسیناسیون در کشور برسد.

اگرچه در مجموع واکسیناسیون در گیلان با سرعت خوبی نسبت به سایر استان‌ها در حال انجام است اما میزان واکسیناسیون در برخی از شهرستان‌های استان از میانگین استانی پایین‌تر بوده و این شهرستان ‌نیازمند دز بیشتری از واکسن‌ هستند.

استان مرکزی/ 10 مورد فوتی ناشی از کرونا ثبت شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: بر اساس آخرین گزارش اعلام شده وزارت بهداشت، با عبور از پیک پنجم کرونا اکنون 8 شهرستان استان مرکزی در موقعیت زرد و کم‌خطر است و تنها 4 شهرستان رنگ‌بندی نارنجی دارد.

سیدمحمد جمالیان افزود: شهرستان‌های زرندیه، تفرش، کمیجان، فراهان، آشتیان، خنداب، شازند و خمین از توابع استان مرکزی در فهرست رنگ‌بندی کرونا در موقعیت کم‌خطر و زرد قرار دارند و اراک، ساوه، دلیجان و محلات به‌دلیل شرایط نارنجی همچنان مشمول رعایت پروتکل‌های خاص هستند.

وی بیان کرد: برچیده شدن وضعیت پرخطر کرونا از هشت شهرستان استان به‌دنبال  تداوم طرح واکسیناسیون و رعایت موازین بهداشتی حاصل شده و روند کاهش بیماری نسبت به هفته‌های گذشته در استان محسوس است اما این شرایط شکننده ممکن است با کمترین عادی‌انگاری به موج جدیدی تبدیل شود و همه باید با حساسیت پیشگیری از بروز موقعیت دشوار را در دستور کار داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: تاثیر واکسیناسیون بر کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری به صورت واضح مشهود است و مردم باید بدون هیچ ترس و نگرانی نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند و به مطالب بدون سند و مدرک فضای مجازی توجه نکنند این درحالیست که 10 هزار دز واکسن پاستوکووک نیز به استان مرکزی تحویل شده که ویژه گروه سنی 12 تا 17 سال است و این واکسن در حال حاضر تنها در مصلی بیت المقدس اراک تزریق می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به آخرین آمار مبتلایان به کرونا در استان مرکزی گفت: بر اساس آخرین یافته‌های آزمایشگاهی، 269 بیمار مبتلا به کرونا طی دو روز اخیر در استان مرکزی شناسایی شد که 46 نفر از بیماران جدید شناسایی شده در این استان برای پیگیری امور تخصصی درمانی در بیمارستان‌ها بستری شدند.

وی بیان کرد: 223 نفر از این افراد نیز خدمات درمانی سرپایی دریافت کرده و باید تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه باشند که براین اساس، شمار مبتلایان به کرونا ویروس از زمان شیوع کرونا تاکنون در استان به 99 هزار و 685 نفر رسیده است.

جمالیان اضافه کرد: متاسفانه در این بازه زمانی در استان 10 بیمار نیز به دلیل کرونا جان باختند و شمار فوتی‌های این بیماری به 2 هزار و 827 نفر رسید.

استان یزد/ یک مورد فوتی کرونا در 24 ساعت گذشته ثبت شد

ابراهیم سلمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد در ارتباط با وضعیت کرونایی استان یزد اظهار داشت: از 184 نمونه گرفته شده از بیماران مشکوک به کرونا ویروس در شبانه‌روز گذشته، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی 74 بیمار مبتلای قطعی به کرونا در استان شناسایی شده‌اند.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه داد: از این تعداد، 13 نفر در بیمارستان‌های استان بستری و 61 نفر در منزل دوران نقاهت را طی می‌کنند.

سلمانی با اشاره به شناسایی موارد جدید بستری در بیمارستان‌های استان اظهار داشت: 1 بیمار در تفت، 4 بیمار در مهریز،  3 بیمار در میبد، 5 بیمار در شهر یزد شناسایی شده‌اند.

وی با بیان اینکه در شبانه‌روز گذشته یک بیمار مبتلا به کرونا در شهرستان بهاباد قربانی کرونا شد، تصریح کرد: در حال حاضر   393 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد  79 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات دریافت می‌کنند.

 

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

انتهای پیام/ی

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک