شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۵/۱۴/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۸۳۸۲
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۲۳ - ساعت ۲۱:۳۰

واکسن ایرانی کرونا بهار امسال آماده می‌شود

وزیر بهداشت با اشاره به مشکلات تأمین واکسن کرونا گفت: واکسن ایرانی کرونا بهار امسال آماده می‌شود.
واکسن ایرانی کرونا بهار امسال آماده می‌شود,
سعید نمکی در شصت و چهارمین کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در وزارت بهداشت درباره تأمین واکسن کرونا اظهار کرد: ما 3213 صفحه مکاتبه برای واکسن کرونا داریم، از اردیبهشت سال گذشته من با وزیر بهداشت روسیه مکاتبه کردم و با چین و کوبا مذاکره کردیم.

وی افزود: من میدانستم که با توجه به ظرفیت تولید واکسن کرونا در دنیا و اینکه سرمایه‌داران و استعمارگران اصلی در این جریان نقش دارند، نمی‌‌گذارند واکسن کرونا راحت به دست بقیه برسد؛ الان 85 درصد واکسن‌های جهان را هفت کشور مصرف می‌کنند. دو راه بیشتر نداشتیم؛ یکی این‌که این راه را برویم و برای واردات واکسن التماس کنیم و دیگر اینکه به تولید داخل توجه کنیم که ما به تولید داخل توجه جدی داشتیم. به شما خواهند گفت چه کسی در این دوران برای تولید واکسن کرونا دل به دریا زد. 

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای واردات واکسن کرونا بیان کرد: قبل عید قرار بود 4.5 میلیون دوز واکسن کرونا دریافت کنیم که 2 میلیون آن از روسیه بود. روس‌ها به‌جای دو میلیون گفتند، یک‌میلیون واکسن کرونا می‌دهیم و بعد این یک میلیون را تبدیل به 400 هزار دوز واکسن کردند؛ برای واردات واکسن کرونا از روسیه خیلی تلاش کردیم؛ هندی‌ها قرار بود دو میلیون دوز واکسن کرونا به ما بدهند که بعدها گفتند 500 هزار دوز به شما می‌دهیم که ما هزینه این 500 هزار دوز را به هند پرداختیم اما 125 هزار دوز از هند وارد شد و 375 هزار واکسن در فرودگاه به دستور دادستانی هند بلوکه شد و گفتند از هند یک عدد واکسن نیز نباید به جاهای دیگر دنیا برود.

وزیر بهداشت ادامه داد: قرار بود که از کووکس که پول آن را داده بودیم؛ 3 میلیون و 200 هزا دوز واکسن کرونا بیاید، که بعداً شد یک میلیون و 800 هزار دوز و سپس گفتند یک میلیون و 200 هزار دوز واکسن به شما می‌دهیم، آن‌قدر تعلل کردند تا چند روز قبل فقط توانستیم 700 هزار دوز واکسن کرونا از کووکس دریافت کنیم.

نمکی تصریح کرد: از چینی‌ها به جای دو میلیون واکسن کرونا که قرار بود قبل از عید بگیریم، 200 هزار دوز دریافت کردیم. برای یک میلیون و 300 هزار نفر جمعیت هدف، توانستیم با 20 روز تاخیر، قولی که داده بودیم را عملی کنیم که تعداد واکسن زده شده به استحضار ملت شریف می‌رسد و اطلاع‌رسانی شفاف‌تر خواهد شد.

وزیر بهداشت تأکید کرد: طبق مصوبه 52 ستاد ملی مسئولیت تهیه واکسن کرونای خارجی با قرارگاه کروناست که البته این عرض من به معنای این نیست که مسئولیت را از دوش خود برداریم. من یک نکته را از روز اول پذیرفتم که آن هم تولید واکسن داخلی است و در بهار امسال این واکسن کرونا را روی میز جمهوری اسلامی ایران قرار خواهیم داد.

انتهای پیام/

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک